Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.

                                          Recepty z Čirůvky

 

                                   Čirůvky na způsob pstruhů

8 velkých plodnic čirůvek, hladká mouka, drcený kmín, sůl, mletý bílý pepř, olej.

Čirůvky nakrájíme podélně na silné plátky, osolíme, opepříme a necháme chvíli odležet. Obalíme je v mouce, posypeme kmínem a ve vyšší vrstvě rozehřátého tuku smažíme po obou stranách dozlatova. Jednotlivé porce hub posypeme sekanou petrželkou, přidáme plátky citronu. Podáváme s vařenými brambory.

 

                              Bramborové krokety s čirůvkami

600 g vařených brambor, 20 g hladké mouky, 3 žloutky, 200 g čirůvek, 60 g másla, 2 střední cibule, sůl, pepř, 150 g pečeného vepřového masa a 150 g vařeného uzeného masa, 3 bílky, strouhanka, olej.

Uvařené brombory prolisujeme, dáme do mísy, přidáme mouku, žloutky, nadrobno pokrájené houby, které jsme podusili na másle s cibulí, umleté maso. Hmotu osolíme, opepříme a dobře promícháme. Z připravené hmoty upravíme na moukou poprášeném prkénku krokety v podobě válečků nebo kuliček, ponoříme do rzšlehaných bílků, obalíme ve strouhance a dozlatova vysmažíme. Podáváme se špenátem.

 

                      Kapustové závitky plněné houbami a šunkou

2 hlávky letní kapusty, 150 g másla, 150 g čirůvek, 40 g cibule, 250 g šunky, 6 vejec, 20 ml husté smetany, 80 g nastrouhaného eidamu, sůl.

Větší listy kapusty v mírně osolené vroucí vodě krátce spaříme, rozložíme a osušíme. V kastrole rozehřejeme máslo, zpěníme nadrobno nakrájenou šunku a společně vše podusíme. Směs zalijeme rozšlehanými vejci, osolíme a mícháme, až vejce ztuhnou. Vychladlé listy složíme po třech na sebe, naplníme je připravenou nádivkou a svineme do závitků. Na pekáči, vymazaném máslem, rolky narovnáme těsně vedle seba a krátce zapečeme. Připravíme si smetanu, přidáme 2 vejce, nastrouhaný sýr, sůl, dobře rozšleháme a nalijeme na závitky. Ještě chvíli zapékáme. Podáváme s brambory a sypeme jemně sekanou petrželkou.

 

                             Pikantní studená omáčka z  májovek

250 g čirůvek májovek, 50 ml sladkého kečupu, 1 lžíce worcesterové omáčky, polévkové koření maggi, 30 g másla, sůl, mletý kmín dle chuti.

Očištěné, osolené a okmínované houby udusíme na rozpuštěném másle doměkka. Nasekáme je nadrobno, smícháme s kečupem, worcestrovou omáčkou a několika kapkami polévkového koření. Vychlazenou omáčku používáme jako přílohu k pečeným masům.

 

                                 Májovkové placičky se špenátem

450 g čirůvek májovek, 250 g čerstvých špenátových listů, 100 g másla, 100 ml mléka, 2 vejce, 3 stroužky česneku, 4 housky, hladká mouka na zahuštění, olej na smažení, sůl, mletý pepř, majoránka dle chuti.

Housky nakrájíme na drobné kousky a zalijeme je mlékem. Houby očistíme, nakrájíme na malé kousky a podusíme na rozehřátém másle, až se voda částečně odpaří. Houby na pánvi podržíme pokličkou a máslem z hub pokapeme housky, promačkáme je a přidáme nasekané špenátové listy, podušené houby, prolisovaný česnek, vejce, kávovou lžičku majoránky, osolíme, opepříme, směs promícháme a podle potřeby zahustíme moukou. Z husté hmoty tvoříme placičky a na rozpáleném oleji je smažíme po obou stranách.

 

                                        Teplý salát s májovkami

350 g čirůvek májovek, 100 g cukety, 1 cibule, 2 barvené masité papriky, 3 rajčata, voda na spaření hub, olej na smažení, sůl, mletý pepř, tymián dle chuti.

Májovky očistíme, podle velikostí rozpůlíme nebo rozčtvrtíme a vložíme asi na dvě minuty do vařící vody. Odkapané houby pak nakrájíme na kostičky. Cibuli očistíme, nakrájíme na větší kousky a osmažíme ji na rozpáleném oleji. Přidáme očištěné a na tenké proužky nakrájené papriky a cuketu, krátce osmažíme, přidáme houby, na půlměsíčky nakrájená rajčata, osolíme, opepříme, přidáme špetku tymiánu a dusíme do úplného změknutí. Salát podáváme teplý.

 

                                      Čirůvkové kotlety v alobalu

400 g čirůvek májovek, 4 porce vepřových kotlet, 400 g brambor, 2 cibule, 4 plátky anglické slaniny, olej dle potřeby, sůl, mletý pepř, grilovací koření dle chuti, alobal, voda dle potřeby.

Podle velikosti kotlet připravíme 4 archy alobalu tak, aby do nich šly kotlety zabalit. Do středu každého alobalu dáme oloupané a na plátky nakrájené brambory, osolíme je, na brambory rozložíme očištěné a na plátky nakrájené houby, popepříme je a na houby položíme cibuli nakrájenou na kolečka a posypeme ji grilovacím kořením. Nakonec kotletu, kterou jsme naklepali dlaní, osušili, osolili a opepřili po obou stranách. Na kotletu ještě položíme plátek slaniny, omastíme několika kapkami oleje, alobal zabalíme tak, aby z něj nemohla unikat šťáva a pečeme ve vyhřáté troubě v pekáči, ve kterém po celou dobu pečení udržujeme mírnou hladinu vody. Pečení trvá podle síly kotlety asi 1 hodinu.

 

                                      Divoký králík na májovkách

200 g čirůvek májovek, 1 divoký králík, 150 g másla, 100 g slaniny, 250 ml kysané smetany, 200 ml vody, 1 cibule, 1 lžíce nastrouhaného tvrdého perníku, sůl dle chuti, 1 bobkový list, 2 hřebíčky, 5 zrnek nového koření.

Vykuchaného a očištěného králíka prošpikujeme na proužky nakrájenou slaninou, posolíme a vložíme ho do pekáče, ve kterém jsme rozehřáli máslo a zprudka jej opečeme po všech stranách. Potom přidáme na kolečka nakrájenou cibuli, očištěné a na plátky nakrájené houby, bobkový list, hřebíček, nové koření, perník a podlijeme vodou rozkvedlanou se smetanou. Králíka přikryjeme druhou polovinou pekáče a za stálého podlévání pečeme 1,5 hodiny.

 

 

PODĚLTE SE S NÁMI O VAŠE OSVĚDČENÉ RECEPTY!

Vložit recept ZDE.