Dobrehouby.cz
E-shop na sušené houby, lanýže a potravinové doplňky z hub.
Starověký léčebný nápoj zvaný kombucha má pravděpodobně původ v Asii. Odtud putoval přes Rusko až do západní Evropy. Všude byl pokládán za chutný a zdravý nápoj s podivuhodnými léčivými účinky. Někdy se mu výstižně říká čajový kefír, ale také kombuchové víno.
Pití kombuchy se stalo populární léčebnou metodou již ve dvacátých a třicátých letech minulého století v Rusku, Československu, Německu a v Rakousku. V poválečných letech proslulost lahodného kvašeného nápoje téměř zanikla. Až v sedmdesátých letech se kombucha znovu stala hitem.

                                             Čaj, cukr a houba

Oblíbený nápoj vzniká díky kombuchové houbě, která žije v roztoku čaje a cukru. V něm tuhý houbovitý terč postupně narůstá. Nejprve se rozprostře přes celou hladinu čaje a poté tloustne. Pokud je houba pěstována správně, prospívá a roste, může doprovázet svého majitele po celý život.

                                       Čím je kombucha zdravá

Kombuchové čaje podobně jako ostatní zákysové nápoje (kefíry, jogurty, acidofilní mléka) podporují přirozenou imunitu organizmu, regulují trávení pomocí životodárné mikroflóry působící ve střevním traktu. Pomáhají při dně, revmatismu, artróze, některých kožních onemocněních, regulují stolici. Doporučují se zejména jako prevence onemocnění ve stáří a lidem pracujícím v neustálém stresu. Kombuchový nápoj obsahuje kyselinu glukoronovou, glukonovou, vitaminy B 1, B 2, B 6, B 12 a C, L-kyselinu mléčnou (+), kyselinu usinovou, šťavelovou, octovou, alkohol, oxid uhličitý. Nápoj pijeme ráno na lačno (asi 2 dcl), pak sklenici po každém jídle nebo kdykoli podle chuti. Můžeme ho pít i při snižování tělesné hmotnosti. Navozuje pocit sytosti a je vhodnou součástí pitného režimu, a to i pro metabolismus diabetiků a nemocných trpících obezitou. Nápoj se dobře uchovává a má poměrně dlouhou skladovací dobu. Obsahuje jen nepatrné množství alkoholu; je vhodný i pro děti. Pro ženy, které pečují o svoji pleť, se doporučuje kombuchovým čajem omývat obličej místo pleťovou vodou. Poslouží i jako podpůrná léčba proti akné.
Zdroj Jarmila Teplíková.